Фреон

ФРЕОН ДЛЯ КОНДИЦІОНЕРІВ

ЩО ТАКЕ ФРЕОН? ЯКІ ВЛАСТИВОСТІ ВІН МАЄ?
Фреони (або хладони) – вуглеводні, що активно застосовуються в різних сферах виробництва. Переважно фреони використовують під час виготовлення холодильних агрегатів (холодильники, системи кондиціонування, морозильні шафи). Довгий час під фреонами мали на увазі практично будь-які холодоагенти, тоді як назва “Freon®” належить конкретному запатентованому вуглеводню американської компанії DuPont. У минулому холодоагенти іменували іншим словом – “хладони”.

Фахівці налічують щонайменше 50 видів фреонів з індивідуальним набором властивостей і сферами застосування. У нашій статті ми розглянемо лише ті з них, які застосовуються в роботі кондиціонерів. Спочатку обговоримо фізичні та хімічні властивості холодоагентів.

Фізичні властивості
Головною властивістю фреонів, завдяки якій виникає можливість їхнього застосування у виробництві холодильних машин, є здатність поглинати і виділяти тепло з навколишнього середовища. Як правило, фреони – це безбарвні гази або рідини, що характеризуються хорошою розчинністю в неполярних органічних розчинниках (але майже не розчиняються у воді).

Хімічні властивості
Хладони – хімічно інертні речовини: вони не горючі і не вибухонебезпечні (виняток становить фреон R32 – фреон з низькою швидкістю горіння, R600А вибухонебезпечний). Однак, якщо піддати нагріванню до 250 °С деякі фреони, відбудеться виділення отруйного газу фосгену (COCl2).

Вплив фреону на озоновий шар
Фреони, що мають у своєму складі бром або хлор, мають вкрай негативний вплив на озоновий шар Землі. Дослідники також зазначають, що такі фреони є одним із чинників розвитку парникового ефекту на нашій планеті. У 1987 році Монреальським протоколом виробництво “шкідливих” фреонів було заборонене, а від виробників зажадали переходити до більш екобезпечних холодоагентів. У Євросоюзі та США фреон R-22 опинився під забороною 2010 року.
Наразі простежується тренд повного переходу на виробництво менш шкідливих для навколишнього середовища фреонів – таких як R32.

ХОЛОДОАГЕНТИ, ЩО ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ В КОНДИЦІОНЕРАХ

Для заправки (дозаправки) кондиціонера рекомендується обирати один із цих типів фреонів:

  1. Фреон R22. Цей холодоагент широко застосовують, якщо потрібне охолодження до вкрай низьких температур, наприклад, у холодильниках побутового та промислового призначення, автомобільних і морських рефрижераторах, промислових кондиціонерах. У разі виникнення протікання фреону R22 він поступово випаровується. До переваг холодоагенту R22 можна віднести порівняно низьку вартість охолоджувальної установки і комплектуючих. Цей фреон може використовуватися як для часткового, так і для повного заправлення кліматичного обладнання. Значним мінусом хладону R22 є шкода, яку завдають навколишньому середовищу.
  2. Фреон R410A не містить у своєму складі хлору, завдяки чому його можна вважати нешкідливим для озонового шару. Цей фреон належить до нового покоління порівняно з розглянутим вище R22. Холодоагент R410А набув великої популярності і в даний час активно застосовується для заправки холодильного обладнання побутового та промислового призначення. Фреон R410А є двокомпонентним. Якщо витік становитиме понад 40%, систему доведеться заправити заново. Якщо дозаправляти кондиціонер з таким значним витоком холодоагенту R410А, обладнання може працювати нестабільно, оскільки процентне співвідношення компонентів зміниться.
  3. Фреон R32. Порівняно з R410A, цей холодоагент на 30% менш в’язкий і щільний. Наслідок низької щільності – менша витрата та економія коштів. Знижене значення в’язкості підвищує загальну ефективність системи на 5%. Зазначимо, що нижчі показники щільності та в’язкості також позитивно впливають на холодопродуктивність обладнання (близько 4%). Фреон R32 чинить мінімальний вплив на навколишнє середовище: коефіцієнт потенціалу глобального потепління на 65% менший, ніж у R410A.

СКІЛЬКИ ФРЕОНУ В КОНДИЦІОНЕРІ?
На жаль, можливість з абсолютною точністю виміряти кількість холодоагенту, що залишився в системі, відсутня. Разом з тим, завжди можна визначити, які робочі параметри на даний момент має кондиціонер. Для цього рекомендуємо звернутися до фахівців, які володіють спеціальними знаннями та обладнанням.
Для розрахунку необхідної кількості фреону потрібно володіти інформацією про певні технічні характеристики конкретної спліт-системи. Зазвичай до зовнішніх і внутрішніх блоків кондиціонера прикріплюють таблички, на яких відображено необхідну інформацію: марка фреону, його “стандартна” кількість. Зазначеної кількості зазвичай вистачає на сам кондиціонер, а також 3-10 метрів траси. Однак, за точними значеннями необхідно звернутися до технічної документації для конкретної моделі кондиціонера.
У цій таблиці показано приблизну “стандартну” кількість фреону для побутових спліт-систем різної холодопродуктивності.

ПотужністьХолодопродуктивність, кВт.Кількість фреону, гр.
07 kBTU2 – 2.2500 – 700
09 kBTU2.5 – 2.8600 – 750
12 kBTU3.6 – 3.9800 – 900
18 kBTU5 – 5.41100 – 1200
24 kBTU6 – 6.41400 – 1700

Далі необхідно виміряти довжину траси. У разі якщо її довжина перевищує стандартну, на кожен додатковий метр траси необхідно передбачити певну кількість холодоагенту. Конкретні значення можна отримати з офіційних каталогів, або дізнатися у виробника. У середньому на кожен метр додають 15-30 г фреону, однак це залежатиме від моделі побутового кондиціонера і його потужності.

Важливо врахувати й те, що кожна кліматична система має конкретні обмеження щодо максимальної довжини траси і перепаду висот між блоками. У разі недотримання цих норм кондиціонер може зламатися.

ЯК ЧАСТО СПЛІТ-СИСТЕМА ПОТРЕБУЄ ДОЗАПРАВКИ
Якщо кондиціонер встановили з дотриманням усіх правил професіонали, витратні матеріали були належної якості, а з’єднання трубок – надійним, дозаправлення не знадобиться протягом тривалого часу. У зворотному випадку холодоагент може поступово випаровуватися. У таких випадках необхідно з’ясувати причину витоку і усунути несправності, після чого – дозаправити кондиціонер.

Залишити відповідь